رام اندروید

رام اندروید

احتمالا میدونید که رام (  Read-Only Memory = ROM ) به معنی حافظه فقط خواندنی . اما معنی رام اندروید در دنیای اندروید کاملا متفاوت هست . رام در دنیای اندروید ، به سیستم عاملی که روی دستگاه شما نصب هست رام گفته میشود .

بیایید نگاهی به چند واقعیت اساسی در مورد رام ها اندروید که باید بدانیم بیاندازیم .

 

۱ – تعداد بسیار زیادی رام اندروید وجود دارد 

نتیجه تصویری برای تغییر کلی ظاهر اندرویدرام اندروید هر گوشی  با دیگری فرق دارد. چون که سازندگان سخت افزار اندروید ، آن را آنطور که دوست دارند میسازند . به همین دلیل گوشی های سامسونگ با گوشی های ال جی متفاوت هستند. اگر چه هر دو اندروید را اجرا میکنند . گذشته از رام های اندروید رسمی ( رام استوک) ، کاستوم رام های اندروید  زیادی در این بین وجود دارد . این رام های ثانویه برای اهداف مختلفی ساخته میشوند . کاستوم رام ها گاهی اوقات توسط طرفداران ویژه و اختصاصی تولید میشوند . اما اغلب کاستوم رام ها توسط تیم های کوچک ساخته میشود .

۲ – رام های Third-Party ویژگیها و امکانات  متفاوتی را در اختیار کاربر میگذارند  

رامهای Third-Party یعنی رام هایی که توسط افراد دیگری غیر از تولید کنند ساخته یا دستکاری شده اند . مثل رام اندروید پایه گوشیهای سامسونگ که دارای ویژگی هایی هست اما در دسترس کاربر نیست . این ویژگیها  در کاستوم رام اندروید باز شده اند . ممکنه تنظیماتی باشه که در حالت معمولی یعنی رام اندروید پایه در دسترس نیست . برای مدت زمان طولانی، یکی از بخش های جذاب در مورد استفاده از یک ROM اندروید سفارشی دریافت به موقع به روز رسانی آندروید بود. بسیاری از تلفن های ارزانتر، مخصوصا وقتی که اندروید جدید بود، هرگز به روزرسانی دریافت نکردند. در واقع صاحبان این دستگاهها ، به خاطر نداشتن پچ های  امنیتی و ویژگی های جدید سرگرم کننده آن ها را کنار میگذاشتند.

اما امروزه دیگر اینطور نیست و همه تلفن ها دست کم چند سطح از بروز رسانی رام اندروید را دریافت میکنند.

۳ –  بیشر افراد نیاز به رام اندروید سفارشی ندارند !

 

بله ، میخوام بگم که در سالهای گذشته کاستوم رام ها محبوبیت خود را از دست داده اند. به این دلیل که این روزها عمر خیلی از رام ها کوتاه است و کنار گذاشته میشوند. اما دلیل اصلی و عمده اینه که استفاده کنندگان از گوشیهای اندروید بدون کاستوم رام ها هم هیچ مشکلی ندارند. گذشته از خطراتی که کاستوم رام ها دارند ( از نظر امنیت ، هک شدن و …)  ممکن است با استفاده از کاستوم رام ها بعضی از ویژه گیها و امکانات  مهم  را از دست بدهید ، مثلا برخی از تنظیمات و ترفند های دوربین گوشی .

همچنین الان رام های اصلی اندروید بسیار پایدارتر از گذشته هستند و بسیاری از امکاناتی که قبلا کاستوم رام ها فراهم میکردند در اختیار کاربران قرار داده اند . مثل دادن مجوز و دسترسی های جداگانه به تک تک برنامه ها ، کنترل بر اعلان ها ( نوتیفیکیشن ) ، از بین بردن بدافزارها و ….  همه اینها در اندروید های جدید و امروزی وجود دارند .

البته، همیشه یک گروه از علاقه مندان به Android وجود خواهد داشت که به استفاده و کار با  کاستوم رام ها ادامه میدهند .

همین علاقه مندان هستند که به گسترش و بهتر شدن اندروید کمک میکنند 🙂

رام اندروید چیست ؟ سه چیز که باید در مورد آن بدانید !
3.8 (75%) 4 votes

دیدگاهتان را بنویسید

2 × دو =